Ostrava

Co dělat ve městě?

Moravskoslezská metropole, to je město Ostrava, dříve považováno za ocelové srdce republiky. Město sportu, kultury i turistický cíl široké veřejnosti.
S přibližně 300 tisíci obyvateli je třetím největším městem České republiky.
Ostrava se také stala oblíbeným místem filmových a seriálových tvůrců – např. Stíny v mlze, Za vším hledej ženu, Hrana zlomu a další.

Za návštěvu určitě stojí unikátní soubor industriální architektury – Dolní oblast Vítkovice (DOV).
Dolní Vítkovice jsou fascinující průmyslovou památkou a unikátním souborem industriální architektury. Tento rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren, známý také jako „Ostravské Hradčany“, je zapsán v seznamu Evropského kulturního dědictví. Navštivte toto impozantní „ocelové město“ a nechte se provést historii metropole.
https://www.dolnivitkovice.cz/

Mezi chlouby města určitě patří Zoologická zahrada a botanický park.
S rozlohou 100 hektarů je Zoo Ostrava vůbec druhou největší zoo v republice a v přirozeném prostředí lesoparku se zde nachází na 400 druhů a 4000 kusů zvířat. ZOO je skvělým místem pro klidný výlet. Zahrada je členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad a nabízí rozmanité akce pro návštěvníky. ZOO nabízí pro každého něco – komentované prohlídky krmení zvěře, bezbariérové přístupy a prvky pro nevidomé, dětská hřiště a interaktivní herní prvky, expozice Na statku s domácími zvířaty (možnost přímého kontaktu a krmení zvířat).
https://www.zoo-ostrava.cz/

Za kulturou vyrazte na Slezskoostravský hrad.
Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy. Původně postaven v 13. století, v 16. století byl přestavěn v renesančním stylu na zámek. Hrad byl neskutečně poznamenán těžbou uhlí na Ostravsku, která se podepsala na jeho chátrání a v důsledku těžby klesnul o neuvěřitelných 16metrů. Dnes je to jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí města.
Díky své poloze na průsečíku oblíbených cyklostezek je předurčen k tomu, aby se stal vyhledávaným výletním místem nabízející návštěvníkům nejen odpočinek, ale také pohled do ostravské historie. Hrad je k dispozici široké veřejnosti nejen k prohlídkám a expozicím, ale také k návštěvě společenských a kulturních akcí – Letní shakespearovské slavnosti, Majáles, Prague Cello Quartet a mnoho dalších.
https://www.slezskoostravskyhrad.cz/

Pohled na Ostravu z výšky si můžete dopřát návštěvou Nové radnice Ostrava – vyhlídka z radniční věže.
Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6m) najdete právě v moravskoslezské metropoli. Z vyhlídkové věže je krásný rozhled na Ostravu (město v zeleni), panorama Beskyd, Poodří a příhraničí část Polska. Při dobré viditelnosti je možné zhlédnout také Praděd v Jeseníkách. Na vrchol věže návštěvníky vyveze výtah, nemusíte se tedy bát schodů.                                                                                                                                                             https://www.vyhlidkovavez.cz/